class="news" >

טיפים לתכנון חדר כושר בשנת 2022

 
 
 
תכנון חדר כושר הוא משימה ענקית, שצריכה לקחת בחשבון עמידה בבטיחות לצד חדר כושר מקצועי, אטרקטיבי ומודרני שמושך אליו מתאמנים רבים. תכנון חדר הכושר מתפרש מהריצוף ועד לתקרה, כולל ציפוי הקירות שסביב. לפניכם טיפים לתכנון חדר כושר בשנת 2022 – שנוגעים לבטיחות, לעיצוב, ולכל מה שצריך כדי לספק למתאמנים שלכם סביבה נוחה ונעימה יותר.

מה מנחה אותנו בתכנון חדר כושר?

בטיחות – הבטיחות בחדר הכושר היא אינטרס של בעל המכון לא פחות משל המתאמנים. בתכנון חדר כושר, כדאי לשים מול עיניכם את הבטיחות כערך עליון, עוד לפני המגוון והעיצוב. בטיפים שלפניכם תקבלו מספר רעיונות שמשלבים את הבטיחות, כדוגמת אריחי גומי לחדר כושר.
נוחות – כשיש היצע גדול של חדרי כושר בכל עיר, נוחות אימון היא פרמטר חשוב והיא נוגעת גם לעיצוב. אם חדר הכושר שלכם קטן, לא כדאי להעמיס בו מכשירים שיוצרים צפיפות וריח רע. השקיעו במבואת כניסה, בר שייקים וחטיפים, חלקו את חדר הכושר לאזורים, דאגו למכשיר שקילה ועוד.

חלוקת חדר הכושר לאזורים

מקובל לחלק את חדר הכושר למספר אזורים, בהתאם לסוג המכשירים שאתם מביאים. אזור אחד מוקדש למכשירים אירוביים – הליכונים, אופניים, סקי, מדרגות וכדומה; אזור נוסף מוקדש למכשירי כוח למיניהם – ממכשיר חתירה ופיסוק ועד למכשיר מולטי-טריינר, ואזור נוסף המוקדש למשקולות כבדות ולידו משטח עבור משקולות במשקלים קלים. אם השטח שעומד לרשותכם מספיק גדול, מקובל להקצות חדר או חלל נפרד למזרנים, דלגיות, כדורים ואביזרי כושר נוספים, אך ניתן לחבר אותו לאזור המשקולות.

בר שייקים וחטיפים

בר שייקים וחטיפים יכול להיות אטרקטיבי מאוד עבור המתאמנים שלכם. בחלק מחדרי הכושר ישנה עמדה להכנת שייקים, עם קופסאות שייקים של חברה נבחרת, בלנדר וכל מה שצריך, ויש חדרי כושר שמחזיקים במכונת קפה ומציעים אספרסו ותה וכמובן מקרר בקבוקי מים. כך או כך, לא מומלץ להחזיק מקרר עם שתייה מתוקה. בגזרת החטיפים מקובל למכור חטיפי חלבון. הדברים הקטנים, כמו בר שייקים וחטיפים, אמנם לא יביאו לתוצאות אימון טובות יותר עבור המתאמנים שלכם, אבל הם יכולים להפוך את האימון לנעים יותר וזה חלק מהעניין.

מגוון מכשירים

אם אתם רוצים בחדר הכושר שלכם מתאמנים מסוגים שונים, דאגו למגוון. כדי לדעת מהו המגוון, שאלו את עצמכם אילו אוכלוסיות ירצו להגיע אליכם לחדר הכושר: אנשים שרוצים לרדת במשקל, אנשים שרוצים לחטב את הגוף, אנשים שרוצים להעלות מסה (לפתח את השרירים) וגם מי שרוצה לשמור על עצמו כמו שהוא ופשוט לדאוג לבריאות. לכל אוכלוסייה כזו, כדאי להתאים את מכשירי הכושר והאביזרים שיעזרו לה להגיע אל המטרה. עם זאת, אם חדר הכושר שלכם קטן, עדיף להציע כמות גדולה יותר של מכשירי כושר אהובים כמו הליכונים, על חשבון המגוון. לדוגמה, עדיף 4 הליכונים ו-2 אופניים, מאשר שני הליכונים, שני אופניים ושני אליפטיקל.

משטח גומי לחדר כושר

ריצוף לחדר הכושר הוא אחד החלקים החשובים ביותר בתכנון. במהלך האימונים, המתאמנים עלולים ליפול, לקבל חבטה, וגם המכשירים או המשקולות עלולים ליפול. המטרה של הרצפה בחדר הכושר היא לא להיות סתם קרקע שמתהלכים עליה, אלא בולם זעזועים לכל דבר ועניין שיכול לרכך את המכה ולמנוע מצב של פציעות רציניות שעלולות להתרחש כתוצאה מנפילה על קרקע קשה. נוסף לעניין הבטיחות, רצוי לבחור אריחים לחדר כושר שיהיו מודרניים וישדרו אווירה צעירה ואנרגטית. סוג הריצוף הנפוץ ביותר, שעונה על כל הדרישות, הוא ריצוף גומי לחדר כושר. רצפת גומי לחדר כושר מתפקדת כמגן מפני נפילות וחבטות מצד אחד, ונחשבת למודרנית מאוד מצד שני עם אפשרות לשחק עם מגוון של צבעים וצורות כדי להעשיר את מראה חדר הכושר.

מבואת כניסה ובר קבלה

מבואת כניסה לחדר הכושר נועדה לאפשר למתאמנים להניח את החפצים שלהם בתוך לוקרים או תאים ואפילו להחליף בגדים. למבואת הכניסה מקובל לחבר בר קבלה לקביעת אימונים אישיים, לחידוש מנוי וכדומה. בהזדמנות זו, חשבו על מנגנון הכניסה של המתאמנים. ישנם מנגנוני כניסה שעובדים על טביעת אצבע או צילום פנים, ישנים מנגנונים שעובדים על צ'יפ שמקבל המתאמן בעת ההרשמה ומניח על מכשיר בכניסה וישנם חדרי כושר שעובדים עדיין בשיטה המסורתית, וצריכים לעבור דרך עובד/ת הקבלה כדי לקבל אישור כניסה.

תשתית חשמל מוסתרת

חדר הכושר שופע בכבלי חשמל, בפרט באזור של המכשירים האירוביים והטלוויזיות. בחדרי כושר מסודרים אנחנו לא רואים את תסבוכת הכבלים הזאת כיוון שהם מוסתרים ועוברים, בדרך כלל, בצינורות פלסטיק או מתחת לריצוף. כבלי חשמל ששוכבים על הרצפה בין המכשירים הם אחד הגורמים העיקריים לפציעות שיכולות להיות חמורות כשנמצאים בסביבה מכשירי כושר גדולים ומאסיביים שחלקם פועלים. כדאי לדאוג לתשתית חשמל מוסתרת בשביל הבטיחות והנראות כאחד.

מרווחי בטיחות בין המתקנים

כפי שניתן לראות, אלמנט הבטיחות בא לידי ביטוי כמעט בכל סעיף. העמידו את המתקנים במרווחים האחד מהשני, שיאפשרו למתאמנים לעלות ולרדת בנוחות מבלי לקבל מכה מהמכשיר שמוצב לידם. מרווח מומלץ: מטר וחצי בין המכשירים, אך זה תלוי בסוג המתקן. יוצאים מהכלל הם הליכונים, שהעלייה אליהם היא לא מצד המכשיר ובכל מקרה הם מוגנים בצדדים לכל אורכם.

מראות, מערכת מולטימדיה, טלוויזיות

לבסוף, חשוב לדאוג גם לפרטים הקטנים שהופכים את האימון לנעים וכיפי יותר, כדי שאנשים יגיעו דווקא אליכם ויתמידו. מראות בחדר הכושר הם חלק מהותי. רוב האנשים אוהבים להביט על עצמם כשהם מתאמנים, ואלה שלא אוהבים להסתכל על עצמם מתאמנים – בדרך כלל מקבלים מזה מוטיבציה גדולה אפילו יותר. בחדרי כושר מסוימים מקובל לצפות את כל חדר הכושר במראה. מלבד המראה, דאגו למערכת מולטימדיה שתשמיע מוסיקה בווליום טוב בכל חדר הכושר וכמובן טלוויזיות. טלוויזיות מתקינים באזור המכשירים האירוביים, כשאנשים מבצעים את אותה הפעילות במשך חצי שעה ויותר.

אישורים לפי התקן

הפעלה של חדר כושר, בשונה מהפעלה של עסקים רבים אחרים, מצריכה אישורים מיוחדים ומכשירים שעומדים בתקן. עוד בשלבים הראשונים כשאתם מתכננים את חדר הכושר, דאגו שהוא עומד בתקן הישראלי. מלבד החוק היבש, מומלץ לשים בראש מעיניכם את בטיחות המתאמנים שלכם ולא לחסוך ככל שזה נוגע לבריאות ולשלמות הגוף. 

חדר כושר מתכננים באהבה

אם יש לכם חלום והוא לראות את חדר הכושר שלכם הומה מתאמנים שמחים – כדאי לדעת שחדר כושר מתכננים באהבה ומאהבה. פתיחה של חדר כושר היא אמנם שיקול כלכלי, אך היא צריכה להיעשות גם מתוך אהבה שלכם לתחום ומתוך האמונה שלכם בבריאות ובכושר. תכנון חדר כושר שבא מתוך אהבה לספורט יהיה איכותי יותר וישים לב לפרטים הקטנים והגדולים.


We're commited to environmental responsibility