class="news" >

שאלות ותשובות – גומי ממוחזר

 

ממה עשוי גומי ממוחזר?

גומי ממוחזר עשוי מצמיגים שיצאו מכלל שימוש, אשר עוברים תהליך של גריסה ועיצוב מחדש. על פי חוק יש חובה למחזר צמיגים, ובישראל ממוחזרים מדי שנה מאות אלפי צמיגים. מדובר בחומר גלם חזק מאוד המשמש למגוון צרכים בתעשייה, ומתאפיין בעמידות גבוהה לצד בטיחות למשתמש.
 

מהי העמידות של גומי ממוחזר?

העמידות של גומי ממוחזר היא גבוהה מאוד, בין היתר בגלל שהוא עשוי מצמיגים של רכב. בסופו של דבר, צריך לזכור שהצמיגים מצליחים לשרוד בתנאים קיצוניים – כביש לוהט, כביש רטוב, נסיעה בדרך חתחתים, מגע עם חומרים כימיים שונים ועוד. בשל כך, גם הגומי הממוחזר מצליח לשרוד בתנאים קיצוניים, מה שהופך אותו לחומר גלם מועדף בפנים ובחוץ, בסביבת צעירים ואפילו עבור בעלי חיים.
 

איך מייצרים מוצרים מגומי ממוחזר?

בתהליך ייצור צמיגים מגומי, צמיג נגרס והחומרים המרכיבים אותו מופרדים – הטקסטיל, הברזל וכמובן הגומי. לאחר מכן, הגומי הטהור שהופק מהצמיג נגרס לגודל הרצוי לפי מידות, בהתאם לתוצר הסופי הרצוי. המידות יכולות להיות בגודל של פתיתי גומי - 2.4 מ"מ ואפילו להפוך לאבקת גומי, בגריסה בעובי של 0.5 מ"מ.

מהי אבקת גומי?

אבקת גומי נוצרת כתוצאה מגריסה וטחינה של צמיגים עד לכדי אבקה. ניתן לשלוט על גודל הגרגירים בהתאם לצרכים. האבקה משמשת כתחליף למרכיבים מקוריים, ובגלל שהיא פעילה מבחינה כימית היא מסייעת לחיבור טוב עם שאר מרכיבי התערובת. אבקת גומי משמשת בתעשיית הרכב, תערובות פלסטיק, תעשיית הצבע, תערובות PVC ליישומים ייחודיים ועוד.

ריצוף גומי לגני שעשועים וגני ילדים – האם זה מומלץ?

בהחלט. גני שעשועים וגני ילדים הם מקום להתרוצצויות, ולא פעם אפילו לנפילות ולפציעות. אם בעבר ריפדו את גני הילדים וגני השעשועים בחול, היום כבר ברור שמדובר במוצר מאוד לא סביבתי. יותר ויותר גנים מעדיפים לרצף את מתחם המשחקים שלהם בריצוף גומי, שנחשב בטיחותי מאוד לילדים. חוץ מהיופי של אריחי הגומי והעובדה שהם יכולים להגיע בצבעים שונים ובצורות שונות, הם גם סופי זעזועים. במקרה של נפילה, המכה תהיה כואבת הרבה פחות מאשר נפילה על אבן שפה או על בטון.

אילו מוצרים מייצרים ממחזור צמיגים?

מצמיגים ממוחזרים ניתן לייצר מגוון רחב מאוד של מוצרים, וביניהם אריחים לריצוף של חדרי כושר, גני ילדים, פארקים, מתחמי ספורט וכדומה, ועד לעיצוב מטווחי ירי, פתרונות בתחום התעבורה והתמרורים, מגן פינה לעמודים, ריצוף מתחמי שהייה של בעלי חיים ועוד.

האם יש אריחי גומי צבעוניים?

בהחלט. ניתן לייצר אריחי גומי בצבעים שונים ובחיתוכים שונים, וכך לעצב את הרצפה באופן מודרני וצעיר יותר. זה פופולרי בעיקר בפארקים וגני שעשועים.
 

איך ממחזרים צמיגים?

לאחר שהצמיגים נגרסים מספר פעמים עד לגודל הרצוי, מערבבים אותם עם חומרים שונים ובראשם עם דבק מיוחד, שמאפשר ליצור מהם עיסה אחת. את העיסה ניתן לעצב לצורה הרצויה. כמובן שתהליך המחזור של הצמיגים צריך לעמוד בתקנים המחמירים, כדי שהתוצר יהיה בטיחותי לשימוש.

מהם היתרונות בצמיג ממוחזר?

היתרונות בצמיגים ממוחזרים הם רבים. ביניהם ניתן למנות עמידות גבוהה, ספיגת רעשים, תחזוקה נמוכה, צמצום הסיכון להחלקה ובלימת זעזועים. זוהי גם הסיבה לכך שמדובר בפתרון אפקטיבי והכרחי למגרשי ספורט ומשחקים למיניהם. כמובן, מלבד העובדה שמדובר במוצר סביבתי מאוד שתורם לעולם בריא ונקי יותר.

האם צמיגים ממוחזרים הם בטיחותיים?

צמיגים ממוחזרים הם בטיחותיים מאוד, ועומדים בכל התקנים הבטיחותיים הנדרשים. עם זאת, גומי ממוחזר אינו מתאים לכל מטרה ולא לכל סביבת עבודה, ולכן כדאי להתייעץ עם מומחים על שילוב אריחי גומי.

האם מוצרים מצמיגים ממוחזרים הם מוצרים ירוקים?

בהחלט. מחזור של צמיגים, כל עוד הוא נעשה על פי התקן, מניב מוצרים ירוקים לחלוטין העומדים בתנאים ובדרישות של איכות הסביבה. לא מעט בעלי עסק רואים יתרון בעבודה עם מוצרים ירוקים למשיכה של קהל שאיכות הסביבה חשובה לו.

ריצוף גומי לחדר כושר – האם זה מומלץ?

בחדר הכושר הסכנות רבות, בעיקר בגלל עבודה עם משקלים כבדים ומתקנים גדולים. כדי לשמור על בטיחות המתאמנים שלכם מצד אחד, ועל תקינות המכשירים והמתקנים מצד שני, מומלץ לרצף את חדר הכושר שלכם בריצוף גומי. ריצוף גומי לחדר כושר מונע החלקה וסופג זעזועים ורעשים.


We're commited to environmental responsibility